İhracatta Bilmeniz Gereken Yeni Tahsilat Yöntemler , İhracat Sigortaları

Herkese Merhaba ,

Bu haftaki yazımda Yeni Tahsilat Yöntemleri üzerine bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Ticari alacak yöntem denince akla gelen piyasanın dev şirketleri ; Atradius , Coface , Euler Hermes üzerinden bu makalemi ele alacağız

Uluslararası Ticari Alacak ve Kefalet Sigortacıları Derneği (ICISA), dünya çapında Ticari Alacak Sigortası sağlayan 50’den fazla üyeden oluşmaktadır. Bununla birlikte,sigortacılar iki ana kategoride değerlendirilebilir: “Global” ve “Niş” sigortacılar.

3 büyükler hâlâ toplam küresel pazarın % 70’inden fazlasını temsil ediyor. ICISA’ya göre, toplam primin 2020’de yaklaşık 6,3 milyar Euro (2019’dan biraz daha düşük) olduğu tahmin ediliyor. Euler Hermes, 31 Aralık 2020 itibarıyla %31,1 pazar payıyla en büyük ticari alacak sigortacısı olmaya devam ediyor, onu %23,1 ile Atradius ve %17,4 ile Coface takip ediyor.

Atradius ;

Atradius N.V. tamamı Grupo Catalana Occidente and Grupo Compañía Espanõla de Crédito y Caución sahipliğinde olan özel bir şirkettir. Hissedarlarımıza ilişkin daha fazla bilgi İngilizce olarak Grup internet sayfamızda mevcuttur.

Genel merkezi Hollanda’dadır.
90 yıldan uzun süredir dünya ticaretini desteklemektedir.
Yıllık toplam gelir 2.4 milyar € ‘nun üzerindedir.
Stratejik konumu ile 50’den fazla ülkede mevcuttur.
Çoğunluğu birden fazla dil bilen 3,650’den fazla personel ile hizmet vermektedir.
Organizasyon Yapısı

Çok uluslu şirketimizin operasyonel yapısı, verimliliğimizi optimize etmek ve çoklu düzenleyicilerden kaynaklanabilecek karışıklıkları mümkün olduğunca azaltmak amacıyla yeniden düzenlenmiştir. Grubun organizasyonel yapısı ile ilgili olarak daha fazla bilgi, Grup internet sitemizde yer almaktadır.

Coface;

Coface yerel işletme birimlerinizin de desteği ile CGS küresel ölçekte ticari alacak sigortanızı koordine etmekte ve yapılandırmaktadır. Ödeme yapılmamasına ilişkin riski önleme süreci, alıcılara ve alıcıların çalışma ortamlarına ilişkin güncel bilgilerin toplanması ile başlamaktadır.

Coface’ın çoğunluk hissedarı Natixis, sermayesinin % 29,5’ini Arch Capital grubuna sattı. Nicolas NAMIAS, Coface SA Yönetim Kurulu Başkanı olarak François RIAHI’nin yerini aldı. Fransız şirkettir.

Euler Hermes;

Allianz Trade, ticari alacak sigortası, borç tahsilatı, kefalet ve garantiler, ticari dolandırıcılık sigortası ve politik risk koruması da dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunan uluslararası bir sigorta şirketidir. Genel Merkezi Fransa’dadır.

Ortaklık Yapıları ;

 

Yeni dönem ticaret modellerinde tahsilat yöntemleri çok daha fazla önem kazandı , güven-güven ilişkisi kapsamında oluşturulacak ticari iş modeller tarafların geleceği daha pozitif bakmasına fayda sağlamaktadır.

Bu makalemde belirttiğim firmaları daha yakından incelemenizi ve alternatif tahsilat yöntemleri geliştirmenizi tavsiye ederim,

İlginiz için teşekkürler,

Mahmut Sami SAKA

22/03/2024

No Comments

Post A Comment