İşimiz, Ticari Diplomasi! || Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu || DEİK

İşimiz Ticari Diplomasi sloganıyla hareket eden Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ; ülkemizin farklılıklarını gücü haline çevirebilmiş , gönüllü insanlardan oluşan bir platformdur ,  Dünya’nın dört bir yanında geniş bir coğrafyada faaliyet göstermektedir.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), 2021 Yılı İş Konseyleri Seçimli Olağan Genel Kurulları’nı 15 Ocak 2022 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleştirdi.

Programa dair notlarımı sizlerle paylaşmak isterim.

DEİK çatısı altında ‘İkili İş Konseyleri’, ‘Sektörel İş Konseyleri’ ve ‘Özel Amaçlı İş Konseyleri’ olarak faaliyet gösteren 147 İş Konseyi’nin Seçimli Genel Kurulu aynı gün eş zamanlı yapılarak, İş Konseylerinin yeni dönem Başkanları ve Yürütme Kurulu Üyeleri seçildi.

İş Konseyleri Koordinatör Başkanlar Başkanlar
DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı
DEİK/Türkiye-Amerika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ
DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı T. Murat Kolbaşı
DEİK/Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Ruşen Çetin
DEİK/Türkiye-Avrupa İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Berna Gözbaşı
DEİK/Türkiye-Ortadoğu ve Körfez İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Ümit Kiler
DEİK/Sektörel İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Munis Özer

 

Programda  Ticari diplomasinin EN’leri belli oldu .. 

DEİK çatısı altında faaliyet gösteren İş Konseylerinin, 6 kategoride 12 ödül ile taçlandırıldığı DEİK Ticari Diplomasi Ödülleri sahiplerini buldu. Ülke İş Konseylerinin ödülleri Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve DEİK Başkanı Nail Olpak tarafından takdim edildi.

Sponsorluk ve Bütçe Yönetimikategorisinde; A grubu ülkelerde Türkiye-ABD İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Kuveyt İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Üye İlişkileri ve Kazanımıkategorisinde; A grubu ülkelerde Türkiye-Irak İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Karadağ İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Medya Görünürlüğükategorisinde; A grubu ülkelerde Türkiye-ABD İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Nijerya İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Paydaşlarla İlişkilerkategorisinde; A grubunda Enerji İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Finlandiya İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Yürütme Kurulu Süreç Yönetimikategorisinde; A grubu ülkelerde Türkiye-İran İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Hong Kong İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Üstün PerformanskategorisindeA grubu ülkelerde Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Romanya İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

 

Ayrıca Ticaret Bakanı Mehmet Muş beyin konuşmasında bahsettiği İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi konusunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Sn Bakan konuşmasında konuyla ilgili ;” Yalnızca ihracatçıya yönelik olarak kredi kefalet sorunlarını ortadan kaldırmak ve krediye erişim maliyetlerini düşürmek üzere tasarlanan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketinin 1 Mart 2022 tarihinde faaliyete başlamasını hedefliyoruz. Bu şirketin ihracatçılarımızın en büyük sorunu olan finansmana erişim noktasında çok önemli bir görevi başarıyla yerine getireceğinden eminiz.” ifadelerini kullandı.

 

Deik Başkanımız Nail Olpak bey konuşmasında ;

Salgın sürecinde tedarik zincirlerinde aksama yaşamayan ülkelerin daha hızlı, diğer ülkelerin ise yavaş toparlandığı asimetrik büyümelere şahit olduklarını belirten Olpak, “Tedarik zincirini kopartmayan ülkelerin başında geldiğimiz için, bugünümüz adına mutlu, geleceğimiz adına umutluyuz. Salgın ve enflasyon riskine rağmen, 2022 yılında, küresel ekonominin yüzde 5, dış ticaretin ise yüzde 6,7 oranında artması bekleniyor. Bu da gösteriyor ki 2021 yılında yüzde 33 ihracat artışı gösteren ülkemiz için yatırım ve ihracat tarafında ciddi bir potansiyel bulunuyor. DEİK olarak 147 İş Konseyimiz ile ana amacımız, bu potansiyeli en etkin şekilde değerlendirmek. konularına değindi.

 

Bireysel olarak 2018 yılından beri çatısı altında bulunduğum Deik platformunda yeni dönemde Nijerya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görevime devam edeceğim.

Tüm üyelere başarılar dilerim.

İşimiz, gücümüzü dünyaya taşımak! İşimiz, ticari diplomasi!

 

Makalemizi okudunuğuz için teşekkürler ,

Mahmut Sami SAKA

20.01.2022

 

 

No Comments

Post A Comment