KKTC Pazar Analizi ve Seyahat Notları

Değerli Seyahat Yazarı Okurları ,

Kıbrıs pazarına yönelik ticari raporlar ve ihracat üzerine bazı verileri bulacağınız  yeni makalemizle sizlerleyiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin büyük bir kısmı ticarete, yani ithalata dayanmakta, üretim girdileri ve tüketim maddeleri büyük oranda ithalat yoluyla sağlanmaktadır.

KKTC’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH), cari fiyatlarla 21,4 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Kişi başına Gayri Safi Milli Hasıla (FBGSMH), ABD doları cinsinden 10 bin 055 Dolar olmuştur.

Gayri Safi Milli Hasıladaki Sektörel Gelişmeler (Değerler)

İthalat
K.K.T.C’nin Önemli İthal Ürünleri ( Dolar)

K.K.T.C’nin Ülke/Bölgelere Göre İthalatı (1.000 dolar)

TÜRKİYE ile TİCARET

Genel Durum

K.K.T.C’ nin dış ticaretinde en önemli paya sahip ülke Türkiye’dir. Türkiye’nin K.K.T.C’ yeihracatı 1 milyar civarında gerçekleşmektedir. K.K.T.C’ nin Türkiye’ye ihracatı ise son yıllarda50-60 milyon dolar arasında değişmektedir. 2019 yılında ihracatımız 1,3 milyar dolar olmuş; ithalatımız ise 62 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılında ise K.K.T.C’ye ihracatımız 860 milyon dolara gerilemiştir. K.K.T.C’ den olan ithalatımız da 80 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye-KKTC Dış Ticareti

Türkiye’nin KKTC’ye İhracatında Başlıca Ürünler

Kıbrıs seyahatimizde öne çıkan ana konular , Türkiye -Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İş Hacminin 2022 yılında artarak devam edeceği ve tüm firmaların adaya daha sıcak bakış açısı ile yaklaşımların taraflara fayda sağlayacağı yönünde olmuştur.

Heyet olarak seyahatimizde yeni seçilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan’ı Sn Faiz Sucuoğlu’nu ziyaret ederek , yeni dönem için başarılar diledik .

Türkiye İhracatla Yükseliyor , Ada Türkiye ile Değer Kazanıyor..

İlginiz için teşekkür ederiz ,

06.02.2022

 

No Comments

Post A Comment