Metaverse Nedir , İş Dünyasına Etkisi

Herkese merhaba ,

İş dünyasında  yaşanan süreci hep birlikte yaşıyor ve  aslında tüm iş insanları olarak bir yerlere doğru sürükleniyoruz. Bu durum hakkında birçok konu herkes gibi benim de notlarımda birikti .

Özellikle bunların arasında en temel konulardan biri olarak yazımızda “Metaverse” başlığına değinmek istiyorum.

Metaverse, internet çağını çok daha ileriye taşıyarak markaların içeriklerine dünya üzerindeki milyonlarca insanın ulaşabilmesini sağlayacak. Metaverse, pazarlama ve reklam sektörlerini fazlasıyla geliştirecek bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Metaverse ; kişilerin artırılmış sanal gerçeklik cihazları sayesinde bilgisayarlar , android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde kendilerini hissettikleri algısal evrene denir ..

Investopedia’ya1 göre metaverse, sosyal medya kaynaklarının, artırılmış gerçeklik oyunlarının ve sanal gerçeklik çevrimiçi oyunlarının tek bir platformda bir araya getirilmesidir. Ayrıca, kullanıcıların sanal olarak etkileşime girmesine ve kripto paraların kullanmasına izin veren birimleri de içerir. Yani, kullanıcının deneyimini yepyeni bir düzeyde artıracak bir sanal gerçekliktir. Ses ve diğer duyusal unsurlar, kullanıcıya sanal kurgusal dünyadaki gerçeklik deneyimini verecektir.

Forbes’tan Alison McCauley’e göre, metaverse üzerine bir hakimiyet savaşı için siperler şimdiden kazıldı.4 Microsoft, Roblox ve Facebook gibi teknoloji devleri metaverse’e hükmetmek için büyük yatırımlar yapıyor.

 

Facebook’un sanal gerçeklik (VR) gözlükleri üreticisi Oculus’u satın alması gerçekten de internetin geleceği için önemli bir öncü adımdı.

 

The New York Times‘tan Mike Issac’ın yazdığına göre Meta, öncelikle fiziksel metaverse mağazalarını açmaya hazırlanıyor. Yani metaverse hayatımıza önce mağazalar olarak girecek. Metaverse cihazlarını satan mağazalar metaverse’ü insanlara tanıtacak.

 

Bu yeni gelişmede firmaların , girişimcilerin Metaverse platformunda yerini almasının elzem olduğunu düşünüyorum.

 

Metaverse Yatırım Yapan Şirketler ;

Dolce & Gabbana

Dolce & Gabbana, markaların Metaverse yoluyla en kolay para kazanabilmelerini sağlayan yol olan NFT ile Metaverse’e giriş yaptı. Markanın Genesis Koleksiyonu, dijital olarak satılabilen NFT ve tokenları içeren ilk koleksiyonu. Genesis Koleksiyonu’nun müzayedesi Eylül 2021’de sona erdiğinde markaya 5,65 milyon dolar kar sağladı.

Balenciaga & Fortnite

Balenciaga x Fortnite işbirliği, markanın çok daha büyük bir topluluğa erişmesini sağladı.

Charli Cohen

Pokemon’un 25. yıldönümünü kutlamak için giyim markası Charli Cohen, İngiliz mağaza Selfridges ile dijital bir alanda dijital bir alışveriş deneyimi başlattı.

Clinique

Clinique, Estée Lauder Companies portföyünde NFT’leri piyasaya süren ilk marka olmayı da başardı

Facebook Metaverse

Şu anda Metaverse sanal evrenine en çok yatırım yapan kişi Mark Zuckerberg. Zuckerberg, Metaverse’e o kadar inanıyor ki Facebook’un adını Meta olarak değiştirdi. Facebook, Metaverse’in sosyal bağlantıların bir sonraki evrimi olduğunu beyan ediyor ve Meta ile etkileşimde bulunabileceğiniz, öğrenebileceğiniz, işbirliği yapabileceğiniz ve daha önce hiç görülmemiş birçok şekilde oyun oynayabileceğiniz bir 3D alan vaat ediyor.

Facebook ekibi, bu vizyonu mümkün kılmak için şimdiden yeni teknolojiler geliştirmeye başladılar bile. Sadece 2020 yılında Facebooke’un Metaverse için yaptığı yatırım tutarı 18,6 milyar dolara ulaştı. Ayrıca proje için Avrupa’da 10.000’den fazla kişi çalışacak.

 

Microsoft Mesh

Microsoft, esas olarak Microsoft Teams’de kullanılmak üzere tasarlanmış sanal gerçeklik bahsi olan ve HoloLens2‘nin kullanılacağı Mesh’i sundu.

 

Coca-Cola NFT Koleksiyonu

Coca-Cola gibi diğer FMCG markaları da, yatırımlarında başarılı olmak için markalarının gücüne güveniyor. İçecek devi, Temmuz ayında çevrimiçi bir açık artırmada 575.000 Amerikan doları getiren bir NFT koleksiyonu başlattı

Nvidia & BMW iş birliği

2021’in Nisan ayında, Nvidia CEO’su Jensen Huang, şirketin Metaverse’e katılma ve dünyanın en büyük endüstri operasyonlarının geleceğini dönüştürme planlarını açıkladı

Gucci & Roblox iş birliği

Mayıs ayında Gucci, Roblox’ta Gucci Garden Experience‘ı tanıttı. Temalı odalar, etkileşimli havuzlar ve sosyal alanlardan oluşan bu deneyimde, oyunculara, markanın lüks dijital ürünlerini satın alma olasılığı tanındı.

Her gün bir yeni markanın NFT ile tanıştığını görüyoruz ..

Buradan şirketlere ve yatırımcılara bir çağrım var.   Metaverse dünyasında yer almak ve bu platformda ki gelişmeleri yakından takip etmek pazarlama ve reklam sektörlerini geliştirmek adına  firmalara önemli bir alan olacaktır.

İlginiz için teşekkür ederim.

Mahmut Sami SAKA

15.12.2021

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment