Pazar Analizi – İspanya 🇪🇸

Herkese Merhaba ,

Bu hafta ki yazımızda İspanya pazarını ele alıyoruz . İyi okumalar dilerim.

Güneybatı Avrupa’da yer alan İspanya, Dünya Bankası “İş Yapma Kolaylığı” endeksinde 30. sırada yer almaktadır.

Comtrade verilerine göre, İspanya 2019 yılında toplam 337 milyar dolarlık ihracat ve, 375 milyar dolarlık ithalat yapmıştır. En fazla ihracat yaptığı ilk 5 ülke de gelişmiş ekonomiye sahip AB ülkeleridir. Türkiye, İspanya’nın Çin ve ABD’den sonra AB ülkeleri dışındaki en büyük üçüncü tedarikçisidir. Türkiye, 2019 yılında İspanya’ya 8,1 milyar dolarlık ihracat yaparken İspanya’dan 4,4 milyar dolarlık ithalat yapmıştır. 2019 yılındaki 12,5 milyar dolarlık ikili ticaret büyüklüğü ile İspanya, Türkiye’nin en büyük 9. ticaret ortağı konumundadır. Son 5 yılda İspanya ihracatımız büyürken, ithalatımızın azalması, ticari ilişkimizdeki karlılığın arttığının göstergesidir.

 

Dış Ticaret Deseni

Ülkenin İthalatı

Ülkenin ithalat yaptığı ilk 10 ülke ve bu ülkenin sektör bazında ihracat tutarları aşağıda gösterilmektedir.

Türkiye’nin İspanya’ya en çok ihracat yaptığı sektörler otomotiv, giyim ve aksesuarları, demir çelik ve mineral yakıtlar ve yağlardır. Bu sektörlerin her birinde, son 5 yılda ihracat artışı görülürken, yıllık ortalama %56 oranında büyüme ile demir çelik ve yıllık ortalama %58 oranında büyüme ile mineral yakıtlar ve yağlar kayda değer bir artış sergilemiştir.

Potansiyele göre ilk 6 sektör

Stratejik Pazara Giriş Kriterleri

Tarihi Rekor :

Türkiye’nin ihracatı geçen ay 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 30 artarak 20 milyar 783 milyon 227 bin dolara yükseldi.

Ayrıca bir duyuru yapmak isterim;TC Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda ve Meclisimizin organizasyonunda, çeşitli sektörlerden firmalarımıza yönelik olarak 14-17 Mart tarihleri arasında İspanya Barselona’da Fiziki Ticaret Heyeti gerçekleştirilecektir.

Ticaret Heyetimiz çerçevesinde bir İş Forumu ve ardından ikili iş görüşmeleri (B2B) gerçekleştirilecektir.

Türkiye İhracatla Yükseliyor ..

Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim,

Mahmut Sami SAKA

13.02.2022

No Comments

Post A Comment