Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi  ; Güçlü ortaklık , Güvenilir Liman 🇹🇷

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi kapsamında Afrika’lı liderleri ülkemizde ağırladık . Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirttiği üzere , tüm iş insanları tek bir olguda bir araya geliyor . “Birlikte kazanalım, birlikte kalkınalım” ..

Toplantıya Afrika’nın 45 ülke 4 bölgesinden temsilciler olmak üzere, 3 bine yakın Afrikalı ile Türk iş insanının bir araya geldi .

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahama konuşmasında Türkiye Afrika Kıtasına yaptığı yatırımlar konusunda devası adımlar attığından bahsederek Sağlık , Enerji başta olmak üzere birçok alanda işbirliklerinin artarak devam edeceğini belirtti.

Türkiye bilindiği üzere 2005 yılını “Afrika Yılı” ilan ederek bölgeye verdiği önemi göstermiş ve bu alanda çalışmalarına hız katarak devam etmektedir.

Rakamsal olarak bakacak olursak ;

2003 yılında 5,4 milyar dolar olan Türkiye’nin Afrika ile olan ticaret hacmi, 2020 yılında 25 milyar dolara ulaşmış durumda. 2003 yılında 2,1 milyar dolar olan ihracatımız, 2020 yılında 15,2 milyar dolara ulaştı.

Afrika’daki Türk yatırımları 6 milyar dolar seviyesini bulmuş, Türk müteahhitleri tarafından üstlenilen müteahhitlik projelerinin değeri ise 77 milyar dolara ulaşmıştır.

Şuanda büyükelçilik sayımızı 43’e yükseltirken, ticaret müşavirliklerimizin sayısı ise 26’ya çıkmıştır.

1 Ocak 2021 tarihinde fiilen yürürlüğe giren Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Alanı’na ilişkin gelişmeler zirvede ele alınmış ve bu kararların uygulanması noktasında konularda mutabık kalınmıştır.

AFRİKA İLE TİCARETTE HEDEF 75 MİLYAR DOLAR

Görüşmelerde ortaya çıkan ana fikirlerden biri Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) anlaşması ile 1,3 milyar nüfuslu ve 3,4 trilyon dolarlık yeni bir serbest pazar oluşuyor.  Bu pazarı birlikte geliştirerek Afrika ile ticaretimizi 25 milyar dolardan, 50 milyar dolara ve uzun vadede 75 milyar dolara taşımak ana hedefimiz olacaktır.

Elbette burada Türkiye Afrika Ortaklığına en büyük katkılardan birini gururumuz Türk Hava Yolları yapmaktadır .

THY kıtada 61 noktaya uçuyor

Diplomatik misyonların sayının artması kıtaya yapılan uçuş sayısını da yükseltti. Afrika’ya ilk uçuşunu 1956’da gerçekleştiren Türk Hava Yolları, son yıllarda uçuş ağını hızla genişletti. Türk Hava Yolları 2002’de kıtada 6 destinasyona ulaşırken, son olarak Angola’nın başkenti Luanda’ya gerçekleşen uçuşla bu sayı 61’e yükseldi.

Bunun yanısıra Türkiye -Afrika’ya sadece ticari ortaklık olarak bakmıyor.

Türkiye Maarif Vakfı, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü, çok sayıda ülkede eğitim ve kültür çalışmaları yürütüyor. Su ve temel ihtiyaçlara yönelik Türk Kızılay ve AFAD yardım kampanyaları düzenliyor.

Türkiye’nin Afrika’daki varlığı üzerine Deik tarafından hazırlanan bir veri

Devlet düzeyinde Son 20 yılda 30 Afrika ülkesine 50 ‘den fazla ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Yorum : İş insanlarımızın Afrika’ya olan ilgilerini artırarak ve karşılıklı güvene bağlı olarak ilerletmesinin önümüzdeki yıllara büyük katkı sağlayacağını ve iş hacmimizi artıracağını düşünüyorum.

 

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mahmut Sami SAKA

19.12.2021

 

Kaynak : Ensonhaber.com

 

 

No Comments

Post A Comment