Türkiye Lojistik Portalı Nedir ?

Bu makalemizde ; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ‘in yeni projesi olan ve İhracatçı ile Lojistik Sektörü Arasında Köprü Olacak ” Türkiye Lojistik Portalı ” hakkında bahsetmet isterim.

Hepimizin bildiği üzere son dönemde yaşanan Küresel Lojistik Konusu ihracatçılar için önemli bir sorun teşkil etmektedir.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk bayrağını dünyanın dört bir yanında dalgalandıran ihracatçı ile taşımacılık sektörü arasında dijital köprü vazifesi görecek lojistik portalını faaliyete geçirdi. İhracat ailesi, turkiyelojistikportali.com ile ürünlerini, dünyanın dört bir köşesine, en uygun araçla, en uygun zamanda, en uygun maliyetlerle ulaştıracak. Küresel lojistik sorununa ulusal bir çözüm getirme amacı taşıyan portal sayesinde ihracatçılar, hem ürün teslimatı planlamasında yeni alternatiflere kavuşacak hem de daha uygun fiyatlardan yararlanacak. Lojistik sektörü ise, atıl kapasitesini kullanma fırsatına sahip olacak; aynı zamanda farklı sektörlerden ihracatçılarla iş yapma imkanına kavuşacak. Türkiye Lojistik Portalı, ihraç malları taşıyan araçların dönüş yükü bulmasına da yardımcı olacak.

Portala üye olan ihracatçının da lojistikçinin de kazanacağını dile getiren TİM Başkanı İsmail Gülle “Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak nasıl ki ihracatçımızın üretim, pazarlama, inovasyon, markalaşma ve tasarım alanlarında yanındaysak lojistikte süreçlerinde de yanındayız. 2010’da 95 milyon ton ihracat yaparken, bugün 172 milyon tonu aşmış durumdayız. 5 yıl içerisinde, bu rakamın 250 milyon tona yaklaşacağını öngörüyoruz. Portalla küresel lojistik sorununa yerli bir çözüm getiriyoruz. Portalımızı, lojistik sektör temsilcileri ve ihracatçılarımızla gerçekleştirdiğimiz istişareler sonucunda nihai şekline kavuşturduk. Tam bir kazan-kazan mekanizması hayat bulacak” dedi.

Türkiye Lojistik Portalı nasıl çalışıyor?

*İhracatçılar, vergi kimlik numaraları ve firma yetkilisi belgeleriyle turkiyelojistikportali.com‘a üye olabiliyor.

*Lojistik sektörü firmaları uluslararası taşımacılık belgelerini ve firma yetkilisi belgelerini ibraz ederek üyelik başvurusu yapabiliyor.

*Yüklenen belgelerin TİM yetkilileri tarafından incelemesi sonrası iki taraf da sisteme kolayca dahil olabiliyor.

*Türkiye Lojistik Portalı’na üye olan ihracatçılarımız, yurt dışına göndermeyi planladıkları yüklerine ait bilgileri girerek bir yük ilanı oluşturuyor. Yüklerine ait gönderim tarihi, ağırlık, ebat, tercih edilen gönderim türü, varış noktası bilgileri gibi detaylı tanımlar ile taşımacılık sektörü temsilcilerinin beklediği detaylı sorular baştan cevaplanmış oluyor.

*Lojistik Sektörü yetkilileri, bu yük ilanları arasında filtreleme yaparak kendi hat ve programlarına uygun olan yük ilan sahipleri ile irtibat kurma talebinde bulunabiliyor.

*Yük ilan sahibi ihracatçının e-posta yolu ile bilgilendirilmesini veya portalda kendisine yapılan iletişim taleplerini görüntüleyebiliyor.

*Onaylanan iletişim talepleri ile lojistik sektör yetkilileri yük sahibi firmaların iletişim bilgilerine erişebiliyor. Böylece bir araya gelen iki sektör temsilcisi aralarında anlaşarak yükün güvenli bir şekilde taşınmasını sağlıyor.

 

Kaynak : www.tim.org.tr

 

Saygılarımla ,

Mahmut Sami Saka

29.10.2021

 

 

 

No Comments

Post A Comment