Geleceğin Enerjisi ; “Lityum Demir Fosfat Batarya”

Herkese Merhaba ,

Yeni konu başlığım Geleceğin Enerjisi ; “Lityum Demir Fosfat Batarya” ile sizlere ulaşmaktan dolayı mutluyum .

Günümüzde , Dünya enerji çeşitliliğini artırmak ve karbon emisyonunu düşürmek adına büyük bir dönüşüm yaşıyor.

Bu dönüşümde yakın gelecekte önemli bir yer edinecek “Lityum Demir Fosfat Batarya” üzerine bir makale ele almaya çalıştım.

Lityum Demir Fosfat Batarya ; Düşük maliyet, yüksek güvenlik, düşük toksisite, uzun döngü ömürleri ve diğer faktörler nedeniyle, LFP pilleri araç kullanımında, şebeke ölçeğinde yedek güç sistemlerinde yer bulmaktadır.

LiFePO4 Batarya Nedir?

Lityum-demir-fosfat (LiFePO4 veya LFP), en güvenli yaygın lityum-iyon akü türlerindendir. Bir LFP hücresinin nominal gerilimi 3,2 V değerindedir (kurşun-asit: 2 V / hücre). Dolayısıyla 12,8 V LFP aküsü, seri olarak bağlı 4 hücrede oluşur ve bir 25,6 V aküsü ise seri olarak bağlı 8 hücreden oluşur.
Gelin hep birlikte bu alanda önde gelen üreticileri inceleyelim ;
  • BYD Corporation.  Çin merkezli bir otomotiv ve elektronik şirketidir. Şirket, Şubat 1995 tarihinde Wang Chuanfu tarafından kurulmuş olup otomobil, pil ve elektronik eşya parçaları üretimi yapmaktadır. 2022 yılı cirosu 424 Milyon USD civarıdır. Firmanın son 10 yıldaki gelişimini incelediğimizde sektörün boyutunu net şekilde görebiliyoruz.

  • K2 Energy Endonezyalı Şirket ; K2 Enerji Grubu kuruluşlara; enerji sektöründeki operatörler, mal sahipleri, OEM’ler ve yatırımcıların operasyonel, güvenlik ve uyumluluk yükümlülüklerini yerine getirmektedir.

  • OptimumNano Energy ;ÇİN’de Profesyonel Lityum Demir Fosfat LiFePo4 Pil üreticisi.

  • LiFeBATT; “Şirket 2007 yılında Danville, VA’da kuruldu. Pil kimyasında devrim yaratmaya ve arabalar, rüzgar türbinleri vb. için daha verimli piller sağlamaya çalışıyorlar. 2010 yılında LiFeP04 adı verilen bir güneş paneli serisini piyasaya sürdüler.

 

  • LITHIUMWERKS.; Lithium Werks, Reliance’ın bir yan kuruluşudur ve Çin’deki üretim tesisleri ve ABD ve Hollanda’daki ofisleri ile hızla büyüyen küresel bir lityum iyon pil şirketidir. Lithium Werks, sabit enerji depolama, endüstriyel, ticari denizcilik ve ulaşım gibi pazarlara hücreler, özel pil paketleri ve pil yönetim sistemleri sağlar.

  • CENS Energy Tech; Ever Power Enerji Teknolojisi. Co., Ltd., yüksek performanslı LiFePO4 piller ve özelleştirilmiş pil paketleri üretiminde uzmanlaşmıştır. Ürünlerimiz olağanüstü özelliklere sahip otomobil, bisiklet ve scooter gibi elektrikli araçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır, tüm ürünler patentlidir.

12V Otomotiv Kullanılmış Nano Lityum Demir Fosfat Pil

  • RELiON Batteries. ;Müşterileri için en iyi lityum pil teknolojisini yaratmak amacıyla her gün birlikte çalışan, küresel bir pil uzmanlarından oluşan bir Amerika’lı şirket.

 

  • Bharat Power Solutions; Bharat Power Solutions, önde gelen özelleştirilmiş Lityum İyon Pil Paketi Üreticisidir. Başlıca ürünleri; Lityum İyon Pil, Lityum Demir Fosfat Pil, Lityum Polimer Pil’dir.Hindistan merkezli firmadır.
Türkiye’de Konuyla İlgili Gelişmeler;

Pomega Enerji Depolama Teknolojileri (“Pomega”), Kontrolmatik’in %100 iştirakidir ve şu anda Türkiye’de Lityum Demir Fosfat (“LFP”) bazlı pil hücresi üretim tesisinin yatırım aşamasındadır.

Yatırımın ilk fazı, Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde 97.450 m2 alana sahip fabrikanın satın alınmasıyla başladı.

“Kontrolmatik Teknoloji’nin bu yatırımı da sektördeki artan depolama ihtiyacını yerli ve milli imkanlarla karşılama noktasında öne çıkan çok yerinde bir adım. Üç etapta tamamlanacak bu proje için toplamda 180 milyon dolarlık bir yatırım yapılması öngörülüyor.

İlk etapta 250 kişi istihdam edilecek, tüm süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte bu sayı 600’e çıkacak. Üretim kapasitesi olarak da 250 megavat saatle başlanıp 1000 megavata yükseltilmesi hedefleniyor.” dedi.

Önümüzdeki dönemde ülkemizden çok daha farklı gelişmeleri ve yatırım haberlerini alacağımızı ümit ediyorum,
İlginiz için teşekkürler ,
Mahmut Sami SAKA
06.10.2023
No Comments

Post A Comment