Nijerya’da Ekonomik Kriz -2023 ve Ticari Fırsatlar – 2024

Herkese Merhaba ,

Bu hafta ki yazımızda Nijerya pazarının güncel durumunu ele alacağız .

2023 yılı Ekonomik Kriz sürecini ve 2024 yılı fırsatları üzerine analizlerimle bu hafta karşınızdayım.

Nijerya’da Ekonomik Kriz -2023

Nijerya 2023 yılında gerçekleştirilen seçim sonrası ciddi bir ekonomik buhran dönemine girmiş ve Enflasyonun yüzde 26’ya çıktığı ve para biriminin dolar karşısında değer kaybettiği bir ekonomik kriz yaşayan Nijerya’ya dönüşmüş durumdadır.

 

 

Yerel para birimi Naira dolar karşısında 6 ay içerisinde %125 değer kaybetmiş durumda, ülke son yılların en büyük devalüasyonunu yaşamaktadır.

Ülkenin güncel resmi populasyonu 223 milyon  , resmi olmayan nüfusu ise +300 milyon seviyesindedir.

Ülkenin gelişmişlik seviyesi için yaşadığı en büyük problem demokrasinin olmaması ve seçime katılımın çok düşük olmasıdır. 223 milyon nüfusun 84 milyonu oy kullanabilme yetkisine sahipken , sadece 24 milyon kişi 2023 yılında oy kullanarak tercihlerini sandıkta yansıttılar. ( Toplam nüfusun sadece %11’i )

Nijerya Sosyo-Ekonomik Haklar ve Hesap Verilebilirlik Projesine göre (Serap) “137 milyon Nijeryalı aşırı yoksulluk içinde yaşamaktadır.

Nijer’de Yaşananların Nijerya’ya Etkisi

AĞUSTOS AYININ BAŞINDA Nijer’de meydana gelen darbe, başta Batılı aktörler olmak üzere uluslararası toplumun dikkatini Batı Afrika’ya çekti. Darbenin hangi aktörler tarafından desteklendiği hakkında çeşitli iddialar öne sürülürken, asıl tartışma konusu Nijerya’nın dönem başkanı olduğu ECOWAS’ın Nijer’deki darbecilere yönelik askeri bir müdahale gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği oldu. Bu durum özellikle Tinubu’nun yeni dönemde krizlerle dolu bir süreç yürütmesine sebep oldu .

Ekonomi Güncel Durum

Geçtiğimiz ay yapılan Ulusal İstatistik Bürosunun açıklamalarına göre, Nijerya’nın ekonomik büyümesi 2023’ün ikinci çeyreğinde yavaşlamış durumda. Bu büyüme oranı, geçen yılın aynı dönemine göre %3,54 daha düşük. Diğer yandan Nijerya’da yapılan doğrudan dış yatırımlar ise 2014’te 2,2 milyar dolar iken, 2022 yılında 0,47 milyar dolara düştü. Sonuç olarak Nijerya’nın bütçe açığı 2016-2023 yılları arasında %370,54 oranında arttı.

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sağlayıcısı KPMG, ekonomik yavaşlama nedeniyle Nijerya’da işsizlik oranının bu yıl yüzde 40,6’ya ulaşabileceğini duyurdu.

 

 

Ticari Fırsatlar – 2024

Nijerya, Afrika kıtasının en büyük iki ekonomisinden biri, en kalabalık ülkesi, en büyük petrol üreticisi olmasının yanı sıra geniş yatırım imkanlarıyla dikkati çekiyor.

Yatırımda öncelikli 5 sektör

Ülkenin yatırım teşvik ajansı da tarım, ulaştırma ve enerji üretimi dışında turizm ile madencilik sektörlerine dikkati çekiyor.

Nijerya Yatırım Tanıtma Komisyonu (NIPC); Nijerya hükümetinin öncelikli 5 sektöre yoğunlaştığını bildirmektedir ; Tarım , Enerji , İnşaat, Sağlık ve Maden .

Ülke 2023 yılında öyle bir dar boğaza girmiş durumdaki , tabiri caizse sıfırı görmüş seviyedeler. Tüm yatırımlar askıda ve tüm iş insanları 2024 yılı için umut beslemektedir.

Dibi görmüş birçok ekonomide olduğu gibi Nijerya’da 2024 yılı için ihracatçılara fırsat olacaktır ve Türkiye bu alanda önemli bir konumdadır.

Türkiye için Fırsatlar

Gelecek 50 yıl içinde nüfus bakımından Hindistan ve Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olacağı beklenen Nijerya, zengin doğal kaynakları ve büyük pazarıyla da Türk iş insanları için önemli iş imkanları sunacak.

 

Türkiye ile Nijerya ticareti devamlı ticaret fazlası vermektedir, bunda Nijerya’nın yıllık 60 milyar dolar ithalatının ve Covid-19 salgını sonrası avantaja çevirdiğimiz lojistik avantajımızın önemi büyüktür. Ticaret hacmimiz yıllık 1 milyar dolar civarındadır. Yüzde 60 ihracat, yüzde 40 ithalat oranı son yıllarda sabit şekilde gitmektedir.

Nijerya’da kalabalık genç nüfus ve gelişen orta direk nedeniyle elektrikli ev aletleri gibi elektronik pazarın çok canlı olduğunu söylemek mümkün. 15 milyon ev ihtiyacı (5 milyonu Lagos Eyaleti) ile inşaat sektörü devamlı büyüyen bir sektör durumundadır.

Tüm ihracatçıları pazara odaklanmaya ve 2024 yılı için hedef belirtilen 300 milyardolar ihracat için var gücümüzle çalışmaya devam diyorum.

Yeni bir makalede görüşmek üzere.

İlginiz için teşekkürler,

Mahmut Sami SAKA

27/12/2023

 

 

No Comments

Post A Comment