Uzaktan Çalışma

Konu: YENİ BİR ESNEK ÇALIŞMA MODELİ: UZAKTAN ÇALIŞMA

 

Giriş : Pandemi etkisi sonrası tüm dünya yeniden dizayn olurken , Esnek çalışma modelini artık daha fazla duyar olduk . İşletme sahipleri bu konu hakkında artık daha esnek ve maliyet analizlerini yaptıklarında Uzaktan çalışma modeli birçok işletme için daha sıcak durumdalar.

 

 

Dünya’da Örnekleri Neler ?

İngiltere’nin en büyük üç bankası yüksek maliyetli ofis alanlarını geride bıraktıkları konusunda açıklama yaptı. Bunun üzerine uzaktan çalışma modelinin pandemi sona erdikten sonra bile yerini koruyacağı yönündeki beklentiler arttı. HSBC’den yapılan açıklamada, bankanın küresel emlak ayak izini ilerleyen yıllarda %40 oranında kısmayı planladığı söylendi.

Lloyds’un çarşamba günü yaptığı açıklamada ise bankanın 2023’e kadar ofis alanını %20 oranında azaltmayı hedeflediği söylenirken Standard Chartered gelecek üç ile dört yıl içinde üçte bir oranında küçülmeyi hedeflediğini ifade etti. Bilanço açıklaması esnasında Lloyds’un açıklamasında “Pandemi çalışan beklentilerinde ve daha esnek çalışmaya yönelik trendleri hızlandırdı” dendi. CNN’in haberine göre, dev bankaların hamleleri ise tüm dünyada milyonlarca ofis çalışanının neredeyse bir yıldır evden çalışma modeline adapte olduğu bir dönemde geldi. Pandemi devam ederken çocuk bakımı ve uzun çalışma saatleri zorluk oluşturmaya devam ediyor.

 

Uzaktan Çalışma Modeli -Verimlilik

Uzmanlar ; Uzaktan Çalışma Modelinde yer alan kişilerin daha verimli işler ortaya koyduğunu göstermektedir..

Yapılan araştırmaya göre uzaktan çalışanlar, iş yükleri çoğunlukla daha fazla olmasına rağmen ofislerde çalışanlara kıyasla hem işle yaşam arasındaki dengeyi daha iyi kurabiliyor hem de işleri konusunda daha olumlu duygulara sahip. Yüzde 52’sinin izin alma ihtimalinin daha düşük olduğu ve yüzde 23’ünün ise daha uzun saatler boyunca çalışmaya olumlu yaklaştığı uzaktan çalışan kişilerin verimliliklerinin daha yüksek olduğu da gözlemlenmiştir.

Global Workplace Analytics’in çalışmasında, işverenlerin personelini evden çalıştırma yoluyla yılda 11.000 $ tasarruf edebilecekleri belirtilmiştir.

Online Görüşme esnasında hangi hususlara dikkat edebiliriz

• Kameranızın açık olsun ki karşınızdakiler sizi görebilsin, • Bir işle uğraşırken mikrofonunuzun sesini kapalı tutun,

• Kafanızı onaylar şekilde sallayabilir “hmmm” veya “evet, iyi fikir” gibi hem sözlü hem de sözlü olmayan ifadeler ile vücut dilinizi kullanın,

• Not almadığınız zamanlarda telefonlarınızı masaya ters şekilde bırakın ve karşınızdakilerle göz temasını mutlaka kurun.

• Görüşmelere güzel bir giriş yapmaya dikkat edin.
• Toplantıların kısa olmasına özen gösterin, uzun toplantılar verimsizliğe sebep olabilir

 

Uzaktan Çalışma Modeline Geçen Firmaları İnceleyelim

Koç Holding 35 bin ofis çalışanının kalıcı olarak uzaktan çalışmaya geçeceğini bildirdi. Koronavirüs salgınıyla beraber uzaktan çalışmanın yararlarını gören Microsoft, Twitter, Facebook, Google, PSA Group gibi devler de daha önce işgüçlerinin önemli bir bölümünün pandemi sonrası da uzaktan çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

 

Yorum :

Uzaktan Çalışma Modelinin işletmeler veya devlet kurumları için doğru bir yöntem aracı olabileceğini ve bunun maliyetleri düşürürken , insan hayatının konforunu artırabileceğini , uzun ömürlü iş olanaklarının ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz . Elbette dezavantaj olarak bazı hususları var ama doğru bir sistemle beyaz yaka çalışanlar için önemli bir modeldir.

 

İşletmelerin Çalışanlarına Özel Ofis Alanları Oluşturması Hususu

Uzaktan Çalışma Modelinin günümüzde daha fazla yer alacağını öngörerek işletmelere bir çağrıda bulunmak isteriz. Çalışanların kendilerini ofis ortamlarında hissedebilmeleri adına evde ofis ortamlarını oluşturmaları gerekmektedir.

Bunun verimi ve değerli hissedilme hissini artıracağını düşünüyoruz ,

Örnek olarak bir ofis ortamını sizlere sunuyoruz ,

 

Seyahat yazarı platformu olarak bu vb bilgileri yapmaya devam edeceğiz ,

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

Referanslar: Regus.com.tr & Pinterest

Mahmut Sami SAKA

No Comments

Post A Comment